Metoda mrazových lomů

Metoda mrazových lomů a mrazového leptání je speciálním kryotechnickým postupem elektronové mikroskopie, který se užívá k zobrazování především membránových systémů buňky.

Princip metody: hluboce zmražená buňka je ve vakuu rozlomena a z lomné plochy se zhotoví platino-uhlíková replika (otisk), kterou pozorujeme prozařovacím elektronovým mikroskopem. Mrazové leptání se od lomů liší tím, že před zhotovením repliky se ze zmrazené plochy odsublimuje trocha ledu. Protože lomné plochy probíhají většinou mezi oběma vrstvami membránových lipidů, jsou dobře znázorněny detaily vnitřních ploch a po sublimaci i svrchní plochy membránových struktur (např. endoplazmatického retikula, plasmatické membrány aj.).

Metoda se uplatňuje při studiu vývoje a regenerace biomembrán, exocytózy, endocytózy, účinků farmak na buňku atd.

Fotogalerie

Dělící se buňka kvasinky Saccharomyces cerevisiae. Je vidět jádro (J), vakuola (V), tukové kapky (L), buněčná stěna (BS). Mrazový lom, platino-uhlíková replika. Mikroskop TESLA BS 500. Zvětšení 21 200x. (O. Nečas)
Ultrastruktura kvasinkových protoplastů v počátečním stádiu jejich splynutí. Jsou vidět jádra (J), vakuoly (V) a hranice mezi jednotlivými protoplasty tvořené plazmatickými membránami (PM). Mrazový lom, platino-uhlíková replika. Mikroskop TESLA BS 500. Zvětšení 14 200x. (A. Svoboda)
Ultrastruktura adiaspory. Jádro s póry a částí Golgiho komplexu. Mrazový lom, platino-uhlíková replika. Mikroskop TESLA BS 500. Zvětšení 63 500x. (M. Hejtmánek, O. Nečas a R. Janisch)
Detail povrchu plazmatické membrány protoplastu kvasinek. Mrazový lom, platino-uhlíková replika. Mikroskop TESLA BS 500. Zvětšení 127 000x. (M. Kopecká)
Část cytostomu nálevníka Tetrahymena pyriformis.  Mrazový lom. Mikroskop TESLA BS 500. Zvětšení 92 900x. (R. Janisch)
Lom buňkou sinice Nodularia spumigena. Mrazový lom, platino-uhlíková replika. Mikroskop TESLA BS 500. Zvětšení 49 300x. (J. Šmarda)