Polarizační mikroskopie

Polarizační mikroskopie využívá lineárně polarizovaného světla, které kmitá v jedné rovině. Polarizace je uskutečněna filtry (polarizátorem a analyzátorem), které jsou v optické ose mikroskopu: polarizátor pod kondenzorem nebo v něm, analyzátor v tubusu pod nebo nad okulárem. Jsou-li roviny těchto filtrů k sobě kolmé (filtry jsou zkřížené), je zorné pole mikroskopu temné. Jednolomné látky (voda, cytoplasma, buněčné jádro aj.) zůstávají při zkřížených filtrech tmavé, nejsou tedy zobrazeny. Naproti tomu dvojlomné látky (krystaly, celulózové buněčné stěny aj.) mění rovinu kmitu procházejícího světla, a proto jsou při zkřížených filtrech zobrazeny světle na temném pozadí.

Každý polarizovaný paprsek vycházející z polarizátoru se rozkládá při průchodu dvojlomným objektem na dva paprsky, jejichž kmitové roviny jsou k sobě kolmé: jeden kmitá kolmo k rovině analyzátoru a dál tedy neprojde, druhý rovnoběžně s ní.  Jen tento druhý paprsek analyzátor propouští, a proto se dvojlomný objekt zobrazuje v temném poli světle, příp. barevně při použití bílého (složeného) světla vlivem interference. Paprsky se tedy rozkládají dvakrát, takže do oka se dostane jen čtvrtina původního světelného toku. Proto se užívá silný světelný zdroj a pracuje se v zatemněné místnosti. Otáčením dvojlomného objektu (preparátu) nebo polarizátoru o 360 úhlových stupňů se objekt v zorném poli mikroskopu čtyřikrát rozesvítí a zhasne podle toho, jaký úhel svírá rovina kmitu paprsků vystupujících z objektu k rovině analyzátoru.

Metoda se užívá pro zobrazení lineárně uspořádaných a krystalických buněčných struktur, např. tonofibril, krystalických inkluzí, keratinových a celulózových struktur, výbrusů kostí apod.

Fotogalerie

Hvězdicové trichomy listové (Deutzia scarba). Nebarvený preparát v kanadském balzámu. Zvětšení 240x. Hvězdicové trichomy listové (Deutzia scarba). Nebarvený preparát v kanadském balzámu zhotovený dr. H. Zimmermannem v roce 1891. Polarizační mikroskop. Mikroskop NU 2 ZEISS Jena. Zvětšení 240x. (M. Hejtmánek)
Krystaly šťavelanu vápenatého, buňka podražce (Aristolochia sipho). Příčný řez stonkem. Zvětšení 1600x. Krystaly šťavelanu vápenatého, buňka podražce (Aristolochia sipho). Příčný řez stonkem. Polarizační mikroskop. Mikroskop NU 2 ZEISS Jena. Zvětšení 1600x. (M. Hejtmánek)
Parenchymové buňky šeříku (Syringa vulgaris). Zvětšení 210x Parenchymové buňky šeříku (Syringa vulgaris). Polarizační mikroskop. Mikroskop NU 2 ZEISS Jena. Zvětšení 210x.(M. Hejtmánek)
Řez kostí. Barveno hematoxylinem - eosinem. Zvětšení 470x. Řez kostí. Barveno hematoxylinem - eosinem. Polarizační mikroskop. Mikroskop NU 2 ZEISS Jena. Zvětšení 470x. (M. Hejtmánek)