Rastrovací elektronová mikroskopie

Řádkovací (rastrovací) elektronová mikroskopie umožňuje plastické zobrazení buněk a jejich povrchových částí.

Princip metody: po buňce se pohybuje na způsob řádků úzký svazek primárních elektronů. Každý bod buňky, který je jimi zasažen, vysílá sekundární elektrony, rentgenové, světelné a jiné druhy záření. Druh a intenzita tohoto sekundárního záření závisí na složení objektu v místě zásahu a je využívána k řízení světelnosti odpovídajícího obrazového bodu na obrazovce monitoru. Obraz tedy vzniká postupně prostřednictvím řádkovacího rastru (odtud řádkovací nebo-li rastrovací EM).

Metoda se užívá ke studiu tvaru a povrchových struktur různých biologických objektů, např. mikroorganismů, krvinek, kostí, chrupavek, kůže a jejich derivátů, rostlinných pletiv, pylových buněk aj. Tvrdé objekty (např. kost a dřevní pletivo) není většinou třeba pokovovat. Naproti tomu měkké a fragilní objekty (např. krvinky) se zpracovávají metodou kritického bodu sušení v příslušné aparatuře, aby se postupem nedeformovaly a pokovují se (nejčastěji zlatem), aby jejich obraz byl dostatečně kontrastní. Předností metody je veliká hloubka ostrosti, důležitá při zobrazení většiny biologických objektů.

Fotogalerie

Planktonní sinice Nodularia spumigena. Fixace glutaraldehydem, pokoveno zlatem. Mikroskop STEREOSCAN S 4, CAMBRIDGE. Zvětšení 2200x. (J. Šmarda)

Sinice Nodularia spumigena, heterocysta. Fixace glutaraldehydem, pokoveno zlatem. Mikroskop STEREOSCAN S 4, CAMBRIDGE. Zvětšení 11 000x. (J. Šmarda)
Vajíčko parazitického červa - škrkavky prasečí. Fixace glutaraldehydem, pokoveno zlatem. Mikroskop STEREOSCAN S 4, CAMBRIDGE. Zvětšení 9 800x. (M. Hejtmánek, V. Horn)
Pohled na agarovou kulturu kožní plísně Microsporum gypseum tvořící vřetenovité makrokonidie. Fixace glutaraldehydem, pokoveno zlatem. Mikroskop STEREOSCAN S 4, CAMBRIDGE. Zvětšení 22 400x. (M. Hejtmánek, V. Horn)
Vlas napadený kožní plísní - dermatofytem. Na povrchu vlasu jsou vlákna dermatofyta. Pokoveno zlatem, řádkovací elektronový mikroskop STEREOSCAN S 4, CAMBRIDGE. Zvětšení 2 430x. (M. Hejtmánek, V. Horn)
Adiaspiromykotické granulomy na peritoneu myši po pokusné infekci mikroskopickou houbou Chrysosporium parvum var. crescens. Pokoveno zlatem.  Řádkovací elektronový mikroskop STEREOSCAN S 4, CAMBRIDGE. Zvětšení 1225x. (M. Hejtmánek, V. Horn)
Buňka (adiospora) mikroskopické patogenní houby Chrysosporium parvum var. crescens na mnoha místech klíčící, izolovaná z granulomu v jaterní tkáni myši. Fixace glutaraldehydem, pokoveno zlatem. Mikroskop STEREOSCAN S 4, CAMBRIDGE. Zvětšení 14 740x. (M. Hejtmánek, V. Horn)
Kvasinka Candida albicans s pseudohyfou. Klinický izolát ze sputa nemocného, agarová kultura. Pokoveno zlatem. Mikroskop STEREOSCAN S 4, CAMBRIDGE. Zvětšení 102 400x. (M. Hejtmánek, V. Horn)