Věda a výzkum
Výzkum Ústavu biologie LF UP a spolupracující Hemato-onkologické kliniky a Dětské kliniky FNOL a LF UP v Olomouci je orientován na problematikou vybraných nemaligních i maligních poruch krvetvorby. Projekty se soustředí zejména na vrozené poruchy krvetvorby se zaměřením na poruchy erytropoézy. Naše pracoviště (Hemato-onkologická klinika, Dětská klinika a Ústav biologie) jsou Centrem vysoce specializované péče pro dospělé pacienty a děti s vzácnými vrozenými a získanými poruchami krvetvorby v České republice a jsme vybraným partnerským centrem ENERCA (European Network for Rare and Congenital Anaemias) pro diagnostiku a výzkum vzácných kongenitálních anémií.
Zabýváme se odhalováním nových molekulárních mechanizmů erytroenzymopatií, hemoglobinopatií a talasemií, vrozených poruch metabolizmu železa a hereditárních polycytémií. Kromě charakterizace molekulárních mechanizmů u nemocných používáme i modely těchto chorob, včetně myších modelů (myší knock-in model primární familiární a kongenitální polycytémie, myší model těžké anémie s deficitem transportéru železa – DMT1), indukovaných pluripotentních kmenových buněk vytvořených z buněk pacientů a jiných buněčných modelů (overexpresních a knock-down).
Specifickou skupinou nemocí našeho zájmu představují vrozené syndromy selhání kostní dřeně, především Diamondova-Blackfanova anémie (DBA), kterou studujeme na úrovni molekulární etiopatogeneze nemoci (včetně odhalování nových genů podílejících se na jejím rozvoji) i na úrovni myších a buněčných modelů, s cílem ověření nových léčebných přístupů zahrnujících i biologickou léčbu.
Zaměřujeme se i na skupinu myeloproliferativních chorob, označovanou jako myeloproliferativní neoplázie (MPN), což jsou klonální preleukemické proliferace myeloidních řad. Zkoumáme genetickou podstatu buněčných procesů vedoucích k maligní transformaci těchto chorob a v posledních letech i genetickou predispozici k rozvoji MPN.